Jump to content

GT30 twin scroll kućišta - isplativost?


Recommended Posts

Razmišljam si da prijeđem na twinscroll granu i ispušno kućište kako bi mi GTX3076R Gen2 kojeg trenutno imam na autu imao bolji response i kako bi bio efikasniji na nižim okretajima. Našao sam ovo kućište (čini se da ga radi ATP) i nisam baš našao puno korisnih informacija o istom pa bi možda ovdje mogao netko znati iz iskustva je li ovo kućište restrikcija na višim okretajima (kod mene bi max okretaji bili 7500 rpm)? Negdje sam pročitao da su dobici veliki, a negdje pak da je loše za boost recover u smislu da se boost teže oporavlja kod šaltanja na npr. stazi. Ovo zadnje mi je malo teško za vjerovati i ne vidim kako bi taj dio mogao biti lošiji nego kod single scrolla. Također, sada imam 0,82 kućište sa internim wg-om jer mi je sa 0,63 boost creep (nekontrolirani boost na višim okretajima) bio jako veliki. Ako bi top end ostao isti, ili bolji, a low i mid end puno bolji, isplatilo bi se prijeći na TS.

 

turbine-housing-gt30-series-t3-divided-twinscroll-v-band-082ar.jpg

 

https://www.turbozentrum.de/Turbine-Housing-GT30-series-T3-divided-TwinScroll-V-Band-082ar

Edited by Mario_S3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, KIMI_1.8T said:

Do 3000 rpm podjednake

Navise bi dobio izmedju 3500 i 5500 rpm.

Snaga u visokim okretajima ostala bi tu negdje (mozda malo visa).

 

Do 3000 rpm mi niti ne treba veća snaga, ali mi baš treba u srednjim okretajima, pogotovo na stazi za dosta zavoja u 4. brzini. Čini se da bi mi onda ovakvo kućite uvelike pomoglo.

Link to comment
Share on other sites

twin scroll .83 ce ti bit malo,ubit ces snagu u visim okretajima.

Kad ides na TS moras uzet vece kuciste.Trazi t3 1.00 ,1.01 ili1.03 A/R TS kuciste.

Ako imas mogucnsoti i hoces TS onda rade uzmi GTX3576 gen2 u twin scrollu. GTX3076 gen2 je "mismatch" turbo.

Ako se odlucis na GTX3576 onda ajde na T4 opciju.

Iako ako bas hoces TS i response onda gledaj uzet EFR7670 ili 7163 ovisno na koju snagu ciljas.

Ako ostajes na SS onda definitivno Garrett G seriju g30-770.

Takoder imas TS v-band kucista od garretta i ja bih to uzeo i kako sam vec spomenuo ili upgrade na gtx3576 ili EFR7670.

https://www.turbosbytm.com/turbine-housing-gt30101-v-clamptwin-scroll-v-clamp

 

https://www.turbosbytm.com/turbine-housing-gt35101-v-clamptwin-scroll-v-clamp

 

https://www.turbosbytm.com/turbine-housing-gt30101-t3-twin-scroll-v-clamp

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moras razlikovat T3 twin scroll,T4 twin scroll i V-band twin scroll.

T3 u twin scrollu za preko 450 ks i nije bas neka sreca.

T4 twin scroll i v-band twin scroll su slicni i puno pogodniji za vecu snagu.

Recimo T3 TS  A/R1.0X je puuuno manje(ne mislim fizicki iako i to jeste) od T4 TS 1.0X ili v-band ts 1.0X

Zasto EFR imaju twin scroll kucista u T4 itd.

Uglavnom u tvom slucaju T3 twin scroll u .83 je totalno krivo,a i t3 ts 1.01 je isto malo.I cijeli taj turbo nije bas dobro izbalansiran izmedu turbinskog i kompresorskog dijela.

Ako imas mogucnosti ja bi uzeo ili EFR 7670 sa 1.06 ts kucistem ili gtx3576 sa 1.01 v-band ts kucistem ili sa T4 1.06 ts kucistem.

Ako ces vec ostavljat tu turbinu onda ajde na v-band TS.

Po meni ti je suludo radit t3 twin scroll granu. Ili T4 onda imas vise izbora turbina ili v-band onda si ogranicen na garrett.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ND4SPD said:

Mislim da mu je 7670 mrvicu prevelik na 2.0 motor, doduse ovisi kakve su zelje i planovi... Ako zeli spool iz nizih okretaja i nekih 500 do 550 KS, onda je 7163 odlican izbor...

Ne  znam na kojem gorivu vozi ,ali ako je na normalnom gorivu onda sa 500 ks velikim turbom nece imat 500 ks.

Pogotovo nije za  auto koje se po stazi vozi .

Link to comment
Share on other sites

2 Mario: na koliko ks ciljas? Na kojem gorivu? Koliki tlak sad imas?Jel imas mjesta u motornom prostoru napravit twin scroll granu sa dva externa wg-a?

 

Ako je 500 ks ja bih uzeo G25-660 sa najvecim kucistem i to stavio na postojecu granu.Trebao bi napravit adapter sa T3 na v-band.

 

Ili mozes experimentirat sa Xona turbom.

 

Sa EFR -om treba pazit jel su osjetljivi ako se prevrte...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kutija said:

2 Mario: na koliko ks ciljas? Na kojem gorivu? Koliki tlak sad imas?Jel imas mjesta u motornom prostoru napravit twin scroll granu sa dva externa wg-a?

 

Ako je 500 ks ja bih uzeo G25-660 sa najvecim kucistem i to stavio na postojecu granu.Trebao bi napravit adapter sa T3 na v-band.

 

Ili mozes experimentirat sa Xona turbom.

 

Sa EFR -om treba pazit jel su osjetljivi ako se prevrte...

za prevrtavanje postoji speed senzor i dobar ECU i problem rijesen.

Link to comment
Share on other sites

Moras razlikovat T3 twin scroll,T4 twin scroll i V-band twin scroll. T3 u twin scrollu za preko 450 ks i nije bas neka sreca. T4 twin scroll i v-band twin scroll su slicni i puno pogodniji za vecu snagu.

Recimo T3 TS  A/R1.0X je puuuno manje(ne mislim fizicki iako i to jeste) od T4 TS 1.0X ili v-band ts 1.0X

Zasto EFR imaju twin scroll kucista u T4 itd.

Uglavnom u tvom slucaju T3 twin scroll u .83 je totalno krivo,a i t3 ts 1.01 je isto malo.I cijeli taj turbo nije bas dobro izbalansiran izmedu turbinskog i kompresorskog dijela.

Ako imas mogucnosti ja bi uzeo ili EFR 7670 sa 1.06 ts kucistem ili gtx3576 sa 1.01 v-band ts kucistem ili sa T4 1.06 ts kucistem.

Ako ces vec ostavljat tu turbinu onda ajde na v-band TS.

Po meni ti je suludo radit t3 twin scroll granu. Ili T4 onda imas vise izbora turbina ili v-band onda si ogranicen na garrett.

 

 

 

 

Sve sto pricas stoji i tnx na savjetu - fora je u tome da sam naisao na vrlo zanimljivu odljevnu equal runner length T3 TS granu - https://www.turbozentrum.de/SPA-Exhaust-Manifold-VAG-20-TFSI-TSI-transverse-Cast-T3-TwinScroll-WG 

Cinilo mi se kao dobra ideja svoj postojeci gtx3076r gen2 ubaciti u adekvatno TS ispusno kuciste i napraviti DP sa eksternim wastegateom (sada imam interni za sto mislim da je restrikcija jer se radi o vrlo malom promjeru). Mislim da mi je WG oko 21mm a ovaj bi bio 38mm sto je ogromna razlika. I mogao bi cijev odvuci dalje u auspuh gdje je brzina plinova nesto sporija pa da mi 3” auspuh nije restrikcija.

 

Ciljam na istu snagu, a vozim na stazi na 100 oktana i 1,5/1,6 bara i povremeno neka trka sa WMI na 2 bara. Sve je ok sa trenutnim setupom samo mi treba bolji midrange, tocno ono sto dobijes sa TS granom i kucistem. Prije sam imao gt3076r s 0,63 ispusnim i bolje se ponasao kod npr. rolling draga. Sad imam 0,82 i gtx3076r gen2 jer je sa tim istim 0,63 kucistem boost creep bio veliki zbog premalog internog wg-a i premalog kucista. Ali je response bio brutalan. Konacna snaga 530ks na 7000 ali nekontrolirano, tlak je sam natastao sa 1,6 na 2,0. Dakle nesigurno jer je nemoguce spustiti tlak. Eksterni wg bi pomogao ali je jasno ko dan da je protok kroz to malo kuciste prevelik i da nije rjesenje prisilno rasterecenje kroz wg. A mozda sam i u krivu. U svakom slucaju trebao bi drugu granu.

 

Uglavnom, ovaj gen2 je dosta veci turbo, iako fizicki nije, treba vremena da se dobije tlak. Iako to ovako ne djeluje na prvu ali skuzis koliko pusis sa 0,82 kucistem kad je kraj tebe npr 997 4S koji skoci na poklapanje kao da ga netko pogura

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kutija said:

2 Mario: na koliko ks ciljas? Na kojem gorivu? Koliki tlak sad imas?Jel imas mjesta u motornom prostoru napravit twin scroll granu sa dva externa wg-a?

 

Ako je 500 ks ja bih uzeo G25-660 sa najvecim kucistem i to stavio na postojecu granu.Trebao bi napravit adapter sa T3 na v-band.

 

Ili mozes experimentirat sa Xona turbom.

 

Sa EFR -om treba pazit jel su osjetljivi ako se prevrte...

 

Ili opcija broj 3. uzeti GTX3071 Gen2 supercore (ono što sam možda trebao odmah uzeti umjesto 3076) i ubaciti ga u postojeće 0,82 kućište.

 

S3 sa G25-660, 630ks na 2,3 bara (100+WMI) - 

 

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fire said:

7670 u ts ima na 3800rpm 1bar boosta i to je preveliko?

 

Skoro 4000 okretaja na motoru koji se vrti do 7500, to po meni nisu niski okretaji, to je IMHO krivi turbo za takav setup, jedino ako se auto namjava voziti iskljucivo na stazi/utrkama i cijelo vrijeme biti iznad 4000 okretaja.

 

Cisto za primjer, EVO X GSR, sa slozenim 2.0 motorom sa 93/E85 gorivom, plavo je E85, primijeti da se vrti do 8600, ovako nesto vec nije lose zbog veceg/sireg powerbanda:

 

evo-x-7670a1juo.jpg

 

2 hours ago, kutija said:

Ne  znam na kojem gorivu vozi ,ali ako je na normalnom gorivu onda sa 500 ks velikim turbom nece imat 500 ks.

Pogotovo nije za  auto koje se po stazi vozi .

 

Kao sto rekoh, ovisi o zeljama, planovima i preferencijama vlasnika...

 

U nekakvo dogledno vrijeme u HR bi trebali imati jedan EVO IX sa 2.1 motorom i 7163, znam da znas ciji je :) Pretpostavljam da ce koji put i na stazu, trebalo bi biti 500+ KS, mene osobno takvo nesto zanima...

Link to comment
Share on other sites

2 Mario: sada mi je jasnija cijela slika oko tvog auta.

 

Uglavnom da sam na tvom mjestu ja se ne bih mislio ni sekunde nego bih stavio G25-660 sa .92 A/R kucistem.Ono sto trebas napravit je adapter sa T3 na  v-band koji cak mozda i ima kupit gotov.

Na 100 oktana i 2 bara ces imat oko 500 ks ,kompresor ce bit na 77% efikasnosti u tom rezimu sto je i vise nego odlicno,imat ces Mar-m krilce i osovinu te kuciste koji su dizajnirani za preko 1000 stupnjeva sto nema niti jedan drugi proizvodac , a sto znaci dodatnu pouzdanost pogotovo kad se auto koristi na stazi.

Inace Mar-m se koristio na Tr30R turbinama koje su isle na WRC aute tako da ces imat motorsport turbo za puno manju cijenu . Jos jedna prednost je kompaknost turba s obzirom da je kod tebe problem sa mjestom.

I dobit ces ono sto si trazio,a to je bolji odaziv u srednjem rezimu rada bez da ista izgubis u gornjem dijelu tj. i u gornjem dijelu ce auto bolje disat ako usporedis turbinske mape.

 

Vezano za T3 twin scroll granu...jednostavno zaboravi.Problem je u tome sto t3 ts ima vrlo male otvore i na vecim snagama se stvara restrikcija i samim tim hotspotovi na tom mjestu i najcesce pukne kuciste ili grana i to na pregradi izmedu scrollova.Ta t3 ts kucista su sva za dizel aplikacije i nije cudo sto pucaju kad se koriste za ovakve stvari.

Sa t4 ts je nesto bolja situacija i s tim je bilo problema u pocetku onda se kasnije na aftermarket trzistu pojavila kvalitetnija t4 ts kucista.

V- band ts kucista su skroz druga prica i ona su dobra.

 

Vezano za ovu granu gore sto si poslao link...ovo je polovicno rjesenje zbog vjerovatno zasto sto se ne moze upakirat prava twin scroll grana sa externim wg-ovima.Problem sa ovim je da pregrada izmedu scrollova treba da jos malo ulazi u wg)sto na ovoj grani nije slucaj) da bi se dobio potpuni efekt twin scrolla i to zna bit zeznuto za izvest dobro.

 

Ovaj gore S3 sa g25-660 sa ovim gore setup-om realno ima 10-15% manju snagu,ali to je za neku drugu raspravu.

 

Ovaj tvoj prijedlog sa downgrade-om na 3071 nema ama bas nikakvog smisla i jednostavno ne trosi vrijeme i novce na to.

 

Rezime:

G25-660 i onda nista nista nista nista i onda eventualno T4 ts grana za EFR sa ts kucistima sa integriranim wg-om.Recimo 7163 za 450 ks, i 7670 za 500+ ks.Samo opet ostaje problem sa EFR sto su fizicki dosta velike i pitanje kako upakirat to iako imaju integrirane wg-ove.

 

Tu bi jos dosao u obzir  Xona turbor XR61-57S. Xona ima zanimljiva rjesenja pogotovo turbinskog krilca i pokazalo se vrlo dobro i ucinkovito.

 

 

 

 

 

 

20 hours ago, Hic said:

Jebate need, taj evo se slaze dulje od rimcevog mikseraemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

 

Ceka pravog mapera....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

A da

Btw, na g30 900 se 3 puta raspalo krilce usisa. I garrettov odgovor je bio: kako bi dobili sto bolji omner tezine, kompresori u jaaaako tanki i postoji mogucnost da se razlete.
Auto je rs3, od 100-200 ide 4.6sec i ima 840ks. Sad ce probati sa 1050 verzijom...kaze garrett da je mozda bolje i da ce se manje sokirati :)

Food for thought...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2020 at 4:52 AM, Hic said:

Jebate need, taj evo se slaze dulje od rimcevog mikseraemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

 

Ma motor je odavno slozen, samo sto cesto uleti neki drugi projekt, pa jos redovni posao, pa se dodje na jos koju ideju i dodaje nesto, tipa siri prednji rukavci sa EVO X i straznji custom rukavci, itd... Valjda bude slozen, a ima on jos svojih projekata, jednosjed je vrlo vjerojatno neverending projekt... :) 

 

On 8/12/2020 at 1:08 AM, kutija said:

Ceka pravog mapera....

 

xDxDxD

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...