Jump to content

Diskovi i plocice Q&A


Recommended Posts

4 minutes ago, NOkru said:

Sve zvuci super, za Grobnik, osim plocica Ferodo DS2500

 

To ces skurit brzo (ako ces ici ispod 1,50).......pa odmah gledaj Ferodo DS1.1 (odlicne su za Grobnik)  ?

 

Ovisi o snazi automobila, ali generalno se slazem, s time da je preporuka da za FWD naprijed idu plocice sa vecim µ (koeficijent trenja), npr. DS1.11, a iza npr. DS2500, dok je preporuka za RWD i AWD aute iste plocice naprijed i natrag.

Link to comment
Share on other sites

Sve zvuci super, za Grobnik, osim plocica Ferodo DS2500
 
To ces skurit brzo (ako ces ici ispod 1,50).......pa odmah gledaj Ferodo DS1.1 (odlicne su za Grobnik)  
stavio sam DS uno na keca (alfa 166 celjust , plocica kao za evo 9)
300+ Ks , 930 kg to škripi da ti glava pukne , ali koci strasno dobro

nakon 3000km diskovi su kao da si ih grabljama prosao , malo su i poceli trest

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ND4SPD said:

 

Ovisi o snazi automobila, ali generalno se slazem, s time da je preporuka da za FWD naprijed idu plocice sa vecim µ (koeficijent trenja), npr. DS1.11, a iza npr. DS2500, dok je preporuka za RWD i AWD aute iste plocice naprijed i natrag.

Nikako ne ovisi o snazi , nego o................ tezini auta, velicini felgi/guma i promjeru diskova.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, KIMI_1.8T said:

Nikako ne ovisi o snazi , nego o................ tezini auta, velicini felgi/guma i promjeru diskova.

 

OK, vidim da se bas sve mora precizirati, dakle smjesa plocica, odabir ovisi i o tezini i o snazi i o gumama.

 

Preporuka za istu smjesu naprijed i natrag na RWD i AWD autima, te drugaciju na FWD autima nema veze s gore navedenim.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ND4SPD said:

 

OK, vidim da se bas sve mora precizirati, dakle smjesa plocica, odabir ovisi i o tezini i o snazi i o gumama.

 

Preporuka za istu smjesu naprijed i natrag na RWD i AWD autima, te drugaciju na FWD autima nema veze s gore navedenim.

Ne ovisi o snazi!!

Znaci, .........auto od 2 tone i 500ks pri brzini od 200 kmh i auto od 250 ks pri brzini od 200 kmh trebaju jednaku silu kocenja da bi stali.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, KIMI_1.8T said:

Ne ovisi o snazi!!

Znaci, .........auto od 2 tone i 500ks pri brzini od 200 kmh i auto od 250 ks pri brzini od 200 kmh trebaju jednaku silu kocenja da bi stali.

 

Da, to je tocno, ali ne radi se o tome.

 

Dakle cisto za primjer, neka plocice budu DS2500 i DS1.11, kliknes sa strane na ime plocice pa iskljucis sa grafa sve osim DS2500 i DS1.11:

 

https://www.ferodoracing.com/products/car-racing/racing-brake-pads/ds2500/

 

Nakon toga imamo dva identicna automobila;

 

a) auto od 1500 kg i 100 KS

 

b) identican auto od 1500 kg, ali sa 500 KS

 

Auto a (sa 100 KS) prije zagrebackog razvija 100 km/h, auto b prije zagrebackog razvija 200 km/h.

 

Auto a (sa 100 KS) odvoziti ce npr. 5 krugova bez problema, temperatura ce cijelo vrijeme biti ista, npr. do nekih 350°C, koeficijent trenja (μ) ce cijelo vrijeme biti isti.

 

Auto b (sa 500 KS) to nece moci, ergo, taj auto treba "jacu" plocicu.

Link to comment
Share on other sites

Ides u krajnost jer si uzeo za primjer trkaci auto od 500 ks i anemicnu nekretninu od 100 ks.

Evo da ti ja dam drugi primjer koji je po meni daleko primjereniji:

Imas auto od 200 ks koji je tezak 800-900 kg i prije zagrebackog ima isto 200kmh kao i auto od 500 ks i 1500kg.


Koji ce lakse/brze usporiti?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, KIMI_1.8T said:

Ides u krajnost jer si uzeo za primjer trkaci auto od 500 ks i anemicnu nekretninu od 100 ks.

Evo da ti ja dam drugi primjer koji je po meni daleko primjereniji:

Imas auto od 200 ks koji je tezak 800-900 kg i prije zagrebackog ima isto 200kmh kao i auto od 500 ks i 1500kg.


Koji ce lakse/brze usporiti?

 

Ne pricam o tome, dao sam samo primjer identicnih automobila, sa razlicitom snagom.

 

Sto se tice ovoga o cemu ti pricas, napisao sam vec u prethodnom postu da je to tocno, ali da se ne radi o tome.

 

Da odgovorim i na potonje, laksi auto (na istim ili slicnim gumama) ce lakse/brze usporiti.

 

Da se vratim na usporedbu identicnog automobila sa identicnom kilazom, gdje je razlika samo u snazi, cak i sa najobicnijom i najjeftinijom "Čang-Šlang" plocicom oba automobila ce uspjeti bez problema blokirati kotace. Ali sa tom plocicom to ce biti samo jednom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nikako ne ovisi o snazi , nego o................ tezini auta, velicini felgi/guma i promjeru diskova.
 
Ne bi se slozio , jaci auto ce od zavoja do zavoja nabrat vecu brzinu i radi toga treba jace kociti i jako je lako zapalit kocnice.

Dva auta sa kojima jurim stalno , na istoj cesti
Polo 9N3 Gti 150 Ks i 1250 kg na 205/40-17
288 serijske kocnice , tesko pregrijat

Kec 300+ Ks , 930 kg na 195/50-15
288mm , buseni diskovi i DS 2500 , zapalio ih bez problema , tek sad sa 305mm , brembo i DS uno koci kako treba

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nažalost nema nista osim DS2500 za Astru, eventualno EBC YS ili upgrade na BBK.

Sa potrošenim diskovima, gumama, gewindama i sa setom vulgaris ATE pločica sam vozio 1:54:kusur.

Auto ima nekih 1400kg ako se dobro sjecam od vaganja.

Nisam imao fade i nakon par brzih krugova sa tim "civilnim" setupom.

ATE Type 200 i phenolic pistons FTW ?

Friške AD08RS i RARB bi trebali sam dat tih 4 sec bez beda.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Rallye VR6 said:

Ne bi se slozio , jaci auto ce od zavoja do zavoja nabrat vecu brzinu i radi toga treba jace kociti i jako je lako zapalit kocnice.

Dva auta sa kojima jurim stalno , na istoj cesti
Polo 9N3 Gti 150 Ks i 1250 kg na 205/40-17
288 serijske kocnice , tesko pregrijat

Kec 300+ Ks , 930 kg na 195/50-15
288mm , buseni diskovi i DS 2500 , zapalio ih bez problema , tek sad sa 305mm , brembo i DS uno koci kako treba

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk
 

Ja ko da pricam drvetu.

Naravno da ce prije ulaska u neki zavoj biti teze stati autu sa 200 kmh na 80 kmh nego nekom sa 150 kmh na istih 80 kmh (jer "anemicni siromah" nemoze "nabrat" ni 150 kmh a kamoli 200 kmh) .

Poanta onoga sto ja pricam je da nema veze sa snagom jer mozes imati dva auta sa razlicitom snagom (recimo 250 i 500ks) koji postizu ISTU brzinu prije tog nekog zavoja, recimo 200 kmh, samo jedan ima 1500 kg a drugi 750 kg (znaci, omjer snage i tezine im je isti). Koji ce lakse smanjiti brzinu/stati?

Pogledaj na grobniku kocenja na jedinici/dvojci nakon ciljne ravnine auta od 1500kg i onih od 750kg. Ovaj od 750 kg koci  50+ m kasnije i samo "pikne" kocnicu dok ovaj od 1500 kg mora kocnicu drzati daleko dulje. Znaci, ovaj sa 750kg ako ima iole neke kocnice nemoze ih pregrijat ili kako ti kazes,.... "spalit".

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Rallye VR6 said:

stavio sam DS uno na keca (alfa 166 celjust , plocica kao za evo 9)
300+ Ks , 930 kg to škripi da ti glava pukne , ali koci strasno dobro

nakon 3000km diskovi su kao da si ih grabljama prosao , malo su i poceli trest

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk
 

nakon koliko su ti bas poceli skripat / cvilit ?

da li su diskovi puni ili buseni / rezani ? 

Edited by Sasaa
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, KIMI_1.8T said:

Ja ko da pricam drvetu.

 

Pisalo se o istim autima iste tezine sa razlicitom snagom:

 

15 hours ago, KIMI_1.8T said:

Ne ovisi o snazi!!

Znaci, .........auto od 2 tone i 500ks pri brzini od 200 kmh i auto od 250 ks pri brzini od 200 kmh trebaju jednaku silu kocenja da bi stali.

 

Da bi u zadnjem postu imao dva razlicita auta, razlicitih tezina i razlicite snage, sto nikako nije za bilo kakvu usporedbu o kakvoj se pricalo u pocetku.

Link to comment
Share on other sites

nakon koliko su ti bas poceli skripat / cvilit ?
da li su diskovi puni ili buseni / rezani ? 
Skripalo je odmah i to bas jako , do te mjere da me bolila glava nakon gradske voznje.
Kada ih baš pošteno izmrcvarim onda ne skripe uopce.

Sad , nakon 3500km , ne znam dali sam se navikao , ali kao da škripe nesto manje.

Diskovi su ATE , obicni puni

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk

Ja ko da pricam drvetu.
Naravno da ce prije ulaska u neki zavoj biti teze stati autu sa 200 kmh na 80 kmh nego nekom sa 150 kmh na istih 80 kmh (jer "anemicni siromah" nemoze "nabrat" ni 150 kmh a kamoli 200 kmh) .
Poanta onoga sto ja pricam je da nema veze sa snagom jer mozes imati dva auta sa razlicitom snagom (recimo 250 i 500ks) koji postizu ISTU brzinu prije tog nekog zavoja, recimo 200 kmh, samo jedan ima 1500 kg a drugi 750 kg (znaci, omjer snage i tezine im je isti). Koji ce lakse smanjiti brzinu/stati?
Pogledaj na grobniku kocenja na jedinici/dvojci nakon ciljne ravnine auta od 1500kg i onih od 750kg. Ovaj od 750 kg koci  50+ m kasnije i samo "pikne" kocnicu dok ovaj od 1500 kg mora kocnicu drzati daleko dulje. Znaci, ovaj sa 750kg ako ima iole neke kocnice nemoze ih pregrijat ili kako ti kazes,.... "spalit".
Ne kuzimo se.

Znaci kec sa 200 ks ili sa 300 +
Znaci isti auto ,ista masa , motor , mjenjac , samo druga mapa 200ks vs. 300+

Na istoj , zavojitoj cesti od 10 km , sa 288mm kocjicam ,ovaj sa 200 ks ce na zadnjem kocenju kocit skoro isto , a ovaj sa 300+ ce imati zapaljene kovnice.

jer nije isto do zavoja ubrzat do 150 ili do 200 (karikiram) i tako 20 puta.

za jedno kocenje sa 250 na 0 snaga je nebitna , tu je bitna masa , kako si napisao.

Ali na 10 km zavojite ceste, sve je bitno

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Rallye VR6 said:

Skripalo je odmah i to bas jako , do te mjere da me bolila glava nakon gradske voznje.
Kada ih baš pošteno izmrcvarim onda ne skripe uopce.

Sad , nakon 3500km , ne znam dali sam se navikao , ali kao da škripe nesto manje.

Diskovi su ATE , obicni puni

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk
 

Čudno,  ja imam DS-Uno i još par ljudi šta znam i to ne škripi uopće.

Nekad se lagano čuje cviljenje pri manjim brzinama, ali naspram ostalih track / race pločica ovo je milina...

Diskovi nakon par tisuća km, većinom staze izgledaju OK... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čudno,  ja imam DS-Uno i još par ljudi šta znam i to ne škripi uopće.
Nekad se lagano čuje cviljenje pri manjim brzinama, ali naspram ostalih track / race pločica ovo je milina...
Diskovi nakon par tisuća km, većinom staze izgledaju OK... 
Frend ih ima na Imprezi STi , isti kat broj , ali narezani diskovi , znatno tezi auto , škripe , ali daleko od ovoga. Bas se i on cudio.
Mozda je stvar bas u tezini auta i to sta nemam narezane diskove

Poslano sa mog SM-A125F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rallye VR6 said:

Skripalo je odmah i to bas jako , do te mjere da me bolila glava nakon gradske voznje.
Kada ih baš pošteno izmrcvarim onda ne skripe uopce.

Sad , nakon 3500km , ne znam dali sam se navikao , ali kao da škripe nesto manje.

Diskovi su ATE , obicni puni


 

Probaj ovo pa javi ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Narezani diskovi izmedju ostalog ciste plocice, ne bi trebao biti problem u njima...

 

Pisao sam vec, ali ponoviti cu, razne plocice imaju razna svojstva, npr. Cl brakes (Carbone Lorraine) RC8 sinter plocice, kad su hladne rade u abrazivnom nacinu rada i skripe i "jedu" diskove, dok se na adhezijski nacin rada, odnosno sloj koji prijanja i koristi i drugi sloj materijala koji se stvorio na samim diskovima  prebace tek na visim temperaturama...

 

Zato je uvijek dobro propisno napraviti bedding in, odnosno "uhodati/razraditi" disk plocice, tako da se stvori konzistentni sloj materijala sa plocice na samom disku, jer kocnice najbolje rade kad se materijal s plocica tare o sloj istog tog materijala koji se spojio sa samim diskom... Cista adhezija na molekularnom nivou...

 

Zato su recimo DS2500 odlicne jer se prebace na adhezijski nacin rada na puno manjim temperaturama (negdje na otprilike ambijentalnoj temperaturi), ali s druge strane nisu za usporedbu sa CL RC8 koja je prava trkaca plocica...

 

Dakle, ovisno o smjesi, u principu sto je "jaca" smjesa, to ce vise cviliti, jer plocici treba vise vremena da dodje na radnu temperaturu (dok ce neke smjese skripati i na radnoj temperaturi)...

 

Ako se s takvim plocicama cesce vozite u abrazivnom nacinu, kad nije na optimalnoj radnoj temperaturi, poderat ce spomenuti sloj na disku koji se stvorio u adhezivnom modu i vice versa, ako ste s takvim plocicama vise u adhezivnom modu, plocica ce manje skripati, primjer koji je @Rallye VR6 opisao na prosloj stranici "Kada ih baš pošteno izmrcvarim onda ne skripe uopce."

 

Nakon toga imamo kombinaciju celjusti, diskova i plocica, gdje se neka kombinacija vise "voli" od druge, evo i liste:

 

kombinationstabelle_v3fjqk.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Imam DS Uno sprijeda, DS2500 straga, Castrol SRF, pletene lajtunge i auto koči ko lud, ne škripi, diskovi su OEM (Brembo) rezani 340mm.

 

Ali sam ih propisno ubremzao i kad se vozim, vozim se, ne pimplam.

 

EDIT: Po @ND4SPD tabeli, nikako se Brembo i DS Uno ne bi trebali slagati, ali kod mene je boNba.

 

Imao sam Brembo HC+DS2500 na 197ici i bilo je OK, nikad nikakvog škripanja. 

Edited by Raptor6767
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2021 at 12:08 AM, Raptor6767 said:

Imam DS Uno sprijeda, DS2500 straga, Castrol SRF, pletene lajtunge i auto koči ko lud, ne škripi, diskovi su OEM (Brembo) rezani 340mm.

 

Ali sam ih propisno ubremzao i kad se vozim, vozim se, ne pimplam.

 

EDIT: Po @ND4SPD tabeli, nikako se Brembo i DS Uno ne bi trebali slagati, ali kod mene je boNba.

 

Imao sam Brembo HC+DS2500 na 197ici i bilo je OK, nikad nikakvog škripanja. 

 

Istu kombinaciju imam i ja (DSUNO + DS2500), po tvojoj preporuci i koči odlično, uvijek isto, za razliku od varijante kada sam naprijed imao DS2500 s kojim mi nikad nije isto zakočio pred npr. Zagrebački zavoj.

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2021 at 12:08 AM, Raptor6767 said:

Imam DS Uno sprijeda, DS2500 straga, Castrol SRF, pletene lajtunge i auto koči ko lud, ne škripi, diskovi su OEM (Brembo) rezani 340mm.

 

Ali sam ih propisno ubremzao i kad se vozim, vozim se, ne pimplam.

 

Jako bitna stvar kod takvih plocica ? 

 

On 4/8/2021 at 12:08 AM, Raptor6767 said:

EDIT: Po @ND4SPD tabeli, nikako se Brembo i DS Uno ne bi trebali slagati, ali kod mene je boNba.

 

Imao sam Brembo HC+DS2500 na 197ici i bilo je OK, nikad nikakvog škripanja. 

 

To je njihovo:

 

https://www.at-rs.de/bremsen_beratung-nach-mass.html

 

Mislim da je tablica poprilicno provizorna i parcijalna, ali daje bar neke smjernice (meni takodjer malo cudne, buduci da Ferodo radi dio plocica za Brembo)...

 

U svakom slucaju, kad se uzimaju jace plocice treba gledati HC (high carbon) plocice sa vise ugljika, vecina proizvodjaca ima takve diskove u ponudi...

 

Sto se Clia RS 197 tice, OEM diskovi i DS2500 plocice (samo naprijed), izvrsna kombinacija za svaku preporuku (bar na tom autu), takodjer bez skripanja. Cisto za usporedbu, OEM plocice na istom autu sam jednom uspio "zapaliti" (da odmah napisem, ako se netko pita, ne, nije bilo do kocione tekucine, bas plocice)...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mario_S3 said:

 

Istu kombinaciju imam i ja (DSUNO + DS2500), po tvojoj preporuci i koči odlično, uvijek isto, za razliku od varijante kada sam naprijed imao DS2500 s kojim mi nikad nije isto zakočio pred npr. Zagrebački zavoj.

 

Iduće, ako ima za tvoj auto - 3.12 pa da vidiš igranke.  A straga 1.11

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...