Jump to content

Gume - FAQ


Recommended Posts

s arhiviranim podacima, ti mogu i prognozirati, to je vec visa kategorija

 

inace zavrsis ovako , jer ne znas na karti pokazati mexico, a vozis na +40st.C, na 2200m nadmorske visne :lol:

 

180346_1687357016999_1029874582_31572677_7926263_n.jpg

 

:lol::)

 

 

ovako nesto vam pise na svim ozbiljnijim listama rezultata

 

Session Started at 16:04

Session Finished at 16:29

Printed - 16:30 Sunday, 27 July 2008

 

Weather/Track: Sun 26�/Dry 43�

Link to comment
Share on other sites

Bez odvozenog brzog kruga (ili vise njih), mjerenja temp. na 3 mjesta (unutra , u sredini, i van) nemozes nista znati. Tada podesavanjem ovjesa negdje mozes spustiti a negdje dignuti temperaturu.

Nepoznanica tlaka u odnosu na temperaturu (i obrnuto), odredjuje se prema jednadzbi stanja idealnog plina P*V/T=konst. (Boyle -Mariott-ov zakon) P1V1/T1=P2V2/T2. Posto je volumen priblizno konstantan moze se zanemarit pa ostaje P1/T1=P2/T2, i iz toga se izracuna tlak. Naravno, postoje i drugi plinovi (npr. dušik) kojima se pune gume (osim zraka), koji je postojanijeg tlaka na visim temperaturama.

Proizvodjac trkacih guma za svoj proizvod navodi najoptimalniju temp. koristenja.

Link to comment
Share on other sites

pa rekao sam

 

pumpaju se na tlak koji drzi konstantno optimalnu temperaturu gume

 

pa je taj raspon od 0,7 do 2,5 bara za trkace gume

 

To u zavisnosti i od težine pile, jel?

 

P.S. modovi, može ipak micanje ove teme iz Offtopica? :D

Link to comment
Share on other sites

Bez odvozenog brzog kruga (ili vise njih), mjerenja temp. na 3 mjesta (unutra , u sredini, i van) nemozes nista znati. Tada podesavanjem ovjesa negdje mozes spustiti a negdje dignuti temperaturu.

Nepoznanica tlaka u odnosu na temperaturu (i obrnuto), odredjuje se prema jednadzbi stanja idealnog plina P*V/T=konst. (Boyle -Mariott-ov zakon) P1V1/T1=P2V2/T2. Posto je volumen priblizno konstantan moze se zanemarit pa ostaje P1/T1=P2/T2, i iz toga se izracuna tlak. Naravno, postoje i drugi plinovi (npr. dušik) kojima se pune gume (osim zraka), koji je postojanijeg tlaka na visim temperaturama.

Proizvodjac trkacih guma za svoj proizvod navodi najoptimalniju temp. koristenja.

 

Kak to? Kaj se dušik u gumi grije različito od zraka? Ili ga našpricaju hladnog tj. ohladi se kad ekspandira priikom pumpanja?

 

P.S. napomeni da temperatura ide u Kelvinima inače bude svakakvih rezultata iz ovog tvog izraza (P1/T1=P2/T2)

Link to comment
Share on other sites

Kak to? Kaj se dušik u gumi grije različito od zraka? Ili ga našpricaju hladnog tj. ohladi se kad ekspandira priikom pumpanja?

 

P.S. napomeni da temperatura ide u Kelvinima inače bude svakakvih rezultata iz ovog tvog izraza (P1/T1=P2/T2)

 

U dusiku nema vlage, pa je prema tome i manja ekspanzija.

Pa, ti si napomenuo.

Link to comment
Share on other sites

Bez odvozenog brzog kruga (ili vise njih), mjerenja temp. na 3 mjesta (unutra , u sredini, i van) nemozes nista znati. Tada podesavanjem ovjesa negdje mozes spustiti a negdje dignuti temperaturu.

 

Kak se ovo u praksi dela npr. na KW V3? Ili pričaš samo o trkaćim ovjesima?

Link to comment
Share on other sites

U boci je tekući dušik?

 

Jel ima smisla staviti ga i u cestovne gume?

 

Neznam da li je u boci tekuci. Gume se pune dok je u plinovitom stanje.

 

Po meni nema, jer je razlika temperature cestovnih guma daleko manja nego kod trkacih (slick) guma. Ali, ko voli nek ......izvoli.:)

Link to comment
Share on other sites

Kak se ovo u praksi dela npr. na KW V3? Ili pričaš samo o trkaćim ovjesima?

 

Ovjes se ne odnosi samo na amortizere. Ako npr. zelis negdje dic temp. uz podesavanje samo amortizera, povecat ces bump da energija s podloge ostane na kontaktu guma-podloga, a ne da ode u amortier. Jer, cim je veca sila na kontaktu, vece je i trenje pa je veca i temperatura.

Link to comment
Share on other sites

utjecaj na temperaturu i raspored topline po površini gume bi imali: nagib (statički, dinamički), špur, tlak u gumama, način vožnje (premotavanje, driftanje,...), masa i raspored mase auta, i to je to uglavnom (ak nisam nešto zaboravio)..

 

Tvrdoća amortizera i opruga baš i ne utječe mjerljivo na temperaturu....

Link to comment
Share on other sites

Tvrdoća amortizera i opruga baš i ne utječe mjerljivo na temperaturu....

 

Čini mi se logično da ovo prije kaj si napisao ima značajni utjecaj, ali jesi ziher da krutost amortizera i opruga ima baš tako mali utjecaj da je nemjerljiv?

Link to comment
Share on other sites

Čini mi se logično da ovo prije kaj si napisao ima značajni utjecaj, ali jesi ziher da krutost amortizera i opruga ima baš tako mali utjecaj da je nemjerljiv?

 

sve ovo je logično da ima utjecaj,a po meni največi utjecaj ima brzina vrtnje kotača,odnosno auta.ma tu je velik zbroj sila koje utječu na trenje gume.zato se i radi po principu odvezi koji krug izmjeri,doštelaj i idemo dalje.

Link to comment
Share on other sites

Miki vam je sve rekao i objasnio, svaka cast :notworthy::notworthy:

 

sve od rijeci do rijeci je tocno i pravilno objasnjeno, i ovo s amortizerima i oprugama, jer to je upravo ono sto puno ljudi uopce ne shvaca ! :thumbsup:

 

svaka cast jos jednom ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

sve ovo je logično da ima utjecaj,a po meni največi utjecaj ima brzina vrtnje kotača,odnosno auta.ma tu je velik zbroj sila koje utječu na trenje gume.zato se i radi po principu odvezi koji krug izmjeri,doštelaj i idemo dalje.

 

Bez daljnjega si u pravu. Naime, vjerujem da će se guma prilično malo grijati ako auto stoji, ali mi ovdje više želimo raščistiti da li je u pravu Miki s bump teorijom ili Risbo. Meni osobno se čini da Mikijevo objašnjenje drži vodu, samo nisam ziher da li se i Dominik slaže s MIkijem ili ga samo zajebava.. :D

Link to comment
Share on other sites

o bem vam inzinjering, pa naravno da je Miki u pravu , kao i Boris, sam zavisi kolika je kojem tolerancija :lol::P

 

prica o gumama jako zahtjeva i pricu o voznji, jel najbrze je samo jedan set-up i voznja po pravilima struke, tako da jako treba razlikovati gdje je greska u voznji a gdje greska u set-upu, kad su neki parametri krivi

 

zato je krug perfekcija,jel 1000 puta ponovis isto i nisi ni blizu vrhunskog :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ovo je mozda jedan od primjera,ali kad dodes na utrku brda imas pravo ici samo dva treninga i dvije trke,pa ipak mislim da bi za ovaj primjer trebalo barem 6 treninga i 2 trke da bi se gume mogle napumpati...:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

 

pa moras imati neko iskustvo - neki put je krivo neki put je dobro

izvuces sredinu iz toga

ili pitas starijeg kolegu ili mehanika .....

 

meni je za sljeme michelin mekani bio napumpan na 2 bara i bilo je dobro

 

dovoljno ti je odvesti nekoliko zavoja da vidis jel auto leti okolo ili drzi

 

svatko ima svoje male tajne - ionako su utrke balans na rubu...

 

LP

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...