Jump to content

Dyno tuning rasprave


Recommended Posts

Zato pošteni dyno ima meteo stanicu, a zna i temperaturu ležaja te težinu, ako to jebeni valjak na tehničkom zna.

 

E vidis, tu se gadno varas. Vecina dyno-i nemaju vagu da vazu vozilo, jer im taj podatak ne treba. Jer tocnije je izmjeriti gubitke. Ako se nesto pokvari, vidjet ces na gubitcima.

Ako ih ne mjeris neces vidjeti.

 

Tako kada mapiram tocno vidim ako guma pocne gubiti tlak. Jer rastu gubitci.

Link to comment
Share on other sites

Di je zapela ona oklada u 5000e, bas me zanima rezultat? Mozda me prestanu vrijeđat na PM :lol:

 

Pa hic stavio graf di serijska ima 140Nm i opet nije drzao pun gas od pocetka mjeranja. Tako da, ako drzi do rijeci ce isplati lovu.

Link to comment
Share on other sites

U subotu 30.04. sam imao prilike biti u jednoj garaži za modificiranje automobila u Dubaiu.

 

Radi se o SAM PERFORMANCE firmi, HIC, možda si upoznat?

Naime Sam, radi većinom s Subaru i Evolutionima i njih modificira, ima jako zanimljivih auta.

 

https://www.facebook.com/pages/Sam-Performance/558656914285404

 

Kod njega je isto ekvivalent WHP.

 

par slikica :)

 

3xX5cQes.jpg

DPwhXjAs.jpg

crZlFJls.jpg

VYlleFOs.jpg

djAQDios.jpg

YCDzsMEs.jpg

yum0Zu3s.jpg

09vSSqys.jpg

olgqZFgs.jpg

 

Nazalost ne, ali tamo tko uspije, mora biti dobar. Ja radim sa SMS design iz Bahreina, ali nita Dubai :)

 

Whp je jedina priznata izmjera, sve ostalo je racunanje.

Link to comment
Share on other sites

Pa hic stavio graf di serijska ima 140Nm i opet nije drzao pun gas od pocetka mjeranja. Tako da, ako drzi do rijeci ce isplati lovu.

 

Za tebe 20000 sada. Donesi u kesu, plati covjeku da dopelja auto i dopeljaj forumsko povjerenstvo kojem ces predati lovu PRIJE mjerenja.

 

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

U ovom topicu su jedni od najglasnijih oni koji nemaju ni chipan auto. Nevjerovatno.

 

 

Ako ste se ikada stali-s-nekim onda znate da je iz letećeg starta ili s nule dovoljno da netko ima bolju reakciju od tebe 0.5 sekundi i da te s istom snagom namaže za 2 duljine auta.

Nema šansi da ga stigneš.

Ako si poklopio sekundu kasnije neće ti pomoći ni 30ks više da ga stigneš ili kojim se već tu konjima razbacujete. Nitko od Vas ne gleda masu vozila (200ks u 1300kg autu i 200ks u 1500kg autu NIJE ista stvar), nitko ne gleda vrijeme reakcije, mislite da ste savršeno šaltali, a možda je Vaš protivnik usavršio šaltanje pod punim gasom itd.. Meni je 100kg skinulo 0.5 sekundi, a neki ovdje govore da je Golf brži od BMW-a?

Kruška je brža od jabuke?

Ma nemoj mi reć!

 

Dakle, fino kažeš POPUŠIO SAM jer je on brži: možda zbog reakcije, možda zbog šaltanja, možda zbog auta / mase / snage vozila, ali DA, BRŽI JE i poooopušio si. Točka.

 

 

Dalje, sve te kineske gljive koje pojedinci imaju na autima mogu se testirati vrlo jednostavno. Prstom prođi s unutarnje strane usisa i vidjet ćeš da je prst prljav, što nikako ne bi bio slučaj da imaš originalan filter zraka. Dodaj na to nasviranu turbinu koja sada možda troši i ulje, što zbog ganjanja na hladno, gašenja na vruće, neredovite izmjene ulje, puno kilometara, bivši vlasnici auta (iako ga ne vidiš na auspuhu jer ga katalizator / DPF uništi) i imat ćeš začepljen IC s smanjenim protokom iako je možda tlak na usisu jednak kao prije. Da ne spominjem ovješenu masu na osovinama iliti aka alu felge od 25kg / kom i s. (ova priča ide uvaženog kolegu s magičnim 118d, bez ikakve zamjerke, volio bih da ti platim pivo u Zagrebu na utrci, a možemo i nešto pojesti :thumbsup:)

 

Želim reći da se ovdje mnogi prave pametni / pametniji / prepametni, a nemate 1/100.000 znanja koje (realno) imaju Hic i Fire. Činjenica je da su njih dvojica vjerovatno jedine osobe (čast iznimkama) koje se svakodnevno susreću s tuniranim vozilima, pa su samim time i mjerodavni porječkati se MEĐUSOBNO, dok mi svi ostali možemo ispeći kokice i gledati što je tko rekao, a na temelju izjava prosuditi tko zna što govori, a tko je samo glasan bez pokrića. Ili gdje je istina ili pola istine, ili ne znam: čiji nastup Vam se više dopada?

 

Osobno bi mi bilo puno draže da zaborave na razmirice i prihvate bez ikakvih opklada, psovanja i vrijeđanja jedan drugoga i krenu dalje. Tko kaže da Hic u malom prstu nema nešto što bi Fireu moglo biti od pomoći, a i obrnuto? Tko kaže da Fire svojim znanjem s milijardu kombinacija ne bi Hicu nekada uštedio i živce i vrijeme i novac?

 

Kod Fire-a mi je odlično što svaki puta kada sam ga nazvao / bio na utrci / nešto treće = čovjek nije bio škrt na znanju, savjetima, pomoći, kombinacijama, a da ne govorim da u boksovima ne možeš doći do njega koliko ga svi zovu. Neki kažu da ga ljudi zovu jer ne zna mapirat aute.

Nije istina.

X puta sam doživio da ga se zove "čuj daj mi digni još o,3 bara u finalu sam moram ga pobjedit2 (čit. proradili muški hormoni), a ovaj mu kaže "gle, nebu ti lamela držala sve buš spalil". Ovaj odgovara "neka gori, neka ide u 3pm" i Fire to napravi. I onda ga forumske neznalice razapinju po forumu da je nekome sjebao auto.

 

Pa daj nemoj me *ebat! Ili nema kovani motor (VR6) iz razloga što su proradili hormoni otvori turbinu do kraja i raz*ebe motor.

I onda je Fire kriv, a upozorio ga je.

 

Ili još bolje: auto se ne vozi godinu dana jer su završile utrke, stoji na kiši, snijegu, vlazi, smrznut, ovakav, onakav, struju (ožičenje) je slagao susjed Štef u garaži - inače radi struju po kućama, ali zna on i autoelektriku - dolazi utrka - govno neće upalit. Crko akumulator, benzin ispario, sve se zaštopalo. Ulje nećemo ni mjenjat jer šta, auto nije napravio ni 1000km u 1 godinu dana i?

Ma ajmo na utrku, borimo se za pehar.

Cijeli auto košta 2000EUR, motor ćemo novi naći na oglasniku za 200EUR.

I onda je opet Fire kriv.

 

Rijetki su složili auto od A-Ž kako spada (motor, ovjes, mjenjač, šasija), npr. Konopek / Galić / Hicova ekipa s Imprezama, ali koliko njihovi auti koštaju? Neki su dizali KREDITE da bi kupili samo mjenjač!!!

 

I onda se neki forumaši na temelju priča rekla-kazala usuđuju reći da je Fire nekome pojma nemam, "premapirao" auto i sjebao nemam pojma - mjenjač?

Fino kupiš sekvencijalu od 20.000EUR pa ćeš imati mjenjač koji drži 1000Nm okretnog momenta.

 

 

Automobilizam (profesionalni) je *eeeeeeebeno skup sport. Svaka profesionalna preinaka atmosferskog motora na turbo košta više od 10.000EUR, svatko će se složiti.

Da li se može složiti za 3.000EUR? Ma može, naravno da može; koliko će trajati, hoće li se raspasti u roku 24 sata? Nitko ti ne može garantirati.

A da ne govorim kako su se SVI počeli igrati mehaničara (uštedit ćeš za ruke, a ne shvaćaš da plaćaš i znanje i iskustvo i garanciju), a ne razlikuju sondu od sonde, wastegate od blow off-a itd..

 

 

I za kraj - čitam čitam čitam, sve mi se čini da pojedinci likuju i uživaju dolijevajući ulje na vatru, a niti znaju gdje gori, tko je zapalio, što je vatra, ali topic je već na 15 strana, pa je to valjda OK.

 

Ne znam, valjda je.

 

Još i mogu shvatiti razmirice između Hica i Firea, ali ne shvaćam što se drugi imaju mješati, a ne znaju rastumačiti običan dyno sheet.

Edited by francuz
Link to comment
Share on other sites

Kako se tebi gubici kvantificiraju i u kojoj su mjernoj jedinici?

 

Prvi dio pitanja mi je nejasan. Ali da ti pokusam objasniti.

Npr mapirao jedan bmw za drift koji je vrlo lagan iza a ima preko 600Nm. Uglavnom auto mi poceo klizati negde na 500Nm. Uzeli gurtne i pritegnuli ga prema dolje. Onda su se gume pocele jace grijati i nastalo je oko 20HP dodatnih gubitaka u peaku. Znaci na istom boostu se mjerilo 20HP manje na osovini valjka. Ali snaga na motoru je ostala ista i to su valjci dalje pokazivali. A da mjerim samo taj medupodatak(snaga na osovini valjka) bi s nacinom gurtatnja auta promjenio znacajno rezultat.

 

Gubitci su u HP i ovisni su o okretajima(nisu fiksni, niti se ne unose). Mogu ih prebaciti i u kW.

Link to comment
Share on other sites

najbolje od svega vam je izvaditi motor van i kod Badurine ga izmjeriti na kocnici onda taj isti motor staviti u auto i izmjeriti ponovo na valjcima

sasvim jednostavno

 

To je tvornica vec napravila za serijske aute. Pa je to dobar pokazatelj da mjerenje s mjerenjima gubitka daje tocan rezultat.

Link to comment
Share on other sites

  • Pekx changed the title to Dyno mjerenje - snaga na "kotacima" vs prava
  • Pekx locked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...