Jump to content

Dyno tuning rasprave


Recommended Posts

10 minutes ago, epicuser said:

vandal je cisti primjer zlatne koke kakve bog tuninga voli i moze im doslovno prodat drek i tu mu svaka cast, to treba znat. 

 

e bas i nije tako. ja sam godinu dana prije nego sam započeo svoj projekat s imprezom proucavao sve i razradio. sta kako i gdje. Hic-u sam platio posao pošteno. a Šta se tiče djelova. dao mi je cca 15% niže cijene nego bi me ispalo da sam sam djelove kupovao. dolazio sam mu nenajavljeno u kontrole. slikao mi je i posao i djelove. bio sam tamo i tjedan dana skupa s njima radio na autu. kužim se u mehaniku i nije mi mogo prodat muda pod bubrege. Dogovorili smo se i kljuc u ruke. Pa sve kaj nije pasalo sam je kupio ili preradio. Svaka čast i njemu i dečkima koji rade kod njega. sve pohvale i svakome preporučujem da radi auto kod njih. Dobio sam garanciju koju kod nikog drugog neces dobit ako se auto vozi po stazi. tako da nemoj biti ljubomoran i raspravljam o temi a ne 10. stvari

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Tvornica napravi motor i izmjeri mu na stolu snagu/moment na radilici. Taj motor moze ic u auto, brod, generator, bilo sta... U svakom od tih sustava motor ce imat isti moment na osi radilice - ali ce se outputi razlikovati, tako da ce na kolu impreze bit jedna vrijednost (ovisno stupnju prijenosa), na brodskoj osovini/propeli druga vrijednost (ovisno o omjeru kopce) itd itd. Isto tako gubici od radilice do outputa ce svudgdi bit drugaciji (ovisno o trenju, i ostalim faktorima). Znaci pravilno je snaga/moment na radilici, i onda od toga ide postotak gubitaka. 
 
E sad, tebe buni u principu to, iz razloga sta ako ti valjak ima opciju da samo mjeri moment na osovini valjka (hicov), ne mozes dobit moment radilice pa od njega oduzet gubitke, jer ne mozes u startu to izmjerit. Ne mozes cak 100% tocno dobit moment na kotacu (valjak i kotac se ponasaju kao dvoje tarenice i tu postoje gubici, zato ti daje roller torque). Ovi drugi valjci mjere odvojeno moment na valjku i gubitke, i onda ih zbroje da aproksimiraju moment na radilici. Nije 100% savrseno ali dovoljno dobro da se moze uzeti u obzir. 

Donsad sam sutio, ali ti si cisti primjer neznalice koja misli da zna.

Nemoj vise.
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hic said:


Donsad sam sutio, ali ti si cisti primjer neznalice koja misli da zna.

Nemoj vise.

Pa slobodno demantiraj, nemam problema sa egom da sam mozda nesto i falija. Ovo zadnje za inercijske dyno je oversimplified samo zbog poante. Inace ne vidim nikakav potencijalni problem sa mojim postom...

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, IvanL said:

 

Tvornica napravi motor i izmjeri mu na stolu snagu/moment na radilici. Taj motor moze ic u auto, brod, generator, bilo sta... U svakom od tih sustava motor ce imat isti moment na osi radilice - ali ce se outputi razlikovati, tako da ce na kolu impreze bit jedna vrijednost (ovisno stupnju prijenosa), na brodskoj osovini/propeli druga vrijednost (ovisno o omjeru kopce) itd itd. Isto tako gubici od radilice do outputa ce svudgdi bit drugaciji (ovisno o trenju, i ostalim faktorima). Znaci pravilno je snaga/moment na radilici, i onda od toga ide postotak gubitaka. 

 

E sad, tebe buni u principu to, iz razloga sta ako ti valjak ima opciju da samo mjeri moment na osovini valjka (hicov), ne mozes dobit moment radilice pa od njega oduzet gubitke, jer ne mozes u startu to izmjerit. Ne mozes cak 100% tocno dobit moment na kotacu (valjak i kotac se ponasaju kao dvoje tarenice i tu postoje gubici, zato ti daje roller torque). Ovi drugi valjci mjere odvojeno moment na valjku i gubitke, i onda ih zbroje da aproksimiraju moment na radilici. Nije 100% savrseno ali dovoljno dobro da se moze uzeti u obzir. 

 

Tocno to. 1.9tdi ce u fwd i 4x4 autu imati istu snagu.

 

Ovaj moment sto hic mjeri je stvarno upitano sto to je. Ali sigrno nema veze s momentom motora.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sito_zg said:

@vandal2407

Ušao si u zrendu Muhinog čopora.emoji1787.png

Džaba ti svi napori, oni svijet gledaju ljubičastim naočalama..?emoji23.png

Ne kuže oni zašto su Nike tenke 700kn, a Mike sa sajma 50kn.

Pusti

Poslano sa mog SM-N975F koristeći Tapatalk
 

 

pa di si. jebote falio si sa nekom pametnom ko i uvijek. 

 

malo si procitaj temu i progledaj. nemoj samo govance cekat da mu ispadne iz guzice ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa slobodno demantiraj, nemam problema sa egom da sam mozda nesto i falija. Ovo zadnje za inercijske dyno je oversimplified samo zbog poante. Inace ne vidim nikakav potencijalni problem sa mojim postom...

Pa strucnjak moj

Snaga je uvijek jednaka i ne ovisi o getribi. Samo moment ovisi, na izlazu iz getribe. Na motoru/radili je uvijek isti.

A sto si ti napisao? D asnaga ovosi TOCNO O CEMU?

Molicu, kupi dyno pa skupa plesite kolo ti i ostatak oko njega.

Nek vam vlaj udari u neke diple.
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Hic said:


Pa strucnjak moj

Snaga je uvijek jednaka i ne ovisi o getribi. Samo moment ovisi, na izlazu iz getribe. Na motoru/radili je uvijek isti.

A sto si ti napisao? D asnaga ovosi TOCNO O CEMU?

 

Molim da me quoteas jer ne mogu nac to u svom postu na sta se ti kacis. Namjerno svugdje koristim izraz “moment” jer je to jedino i bitno fizikalno gledano. Snaga je ionako funkcija momenta u ovom slucaju... 

 

edit: load cell ti mjeri moment (silu na kraku kocnice), tako da je snaga kalkulirana vezano za rpm i potpuno nebitna u ovoj prici, to znas i sam

Edited by IvanL
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, epicuser said:

vandal je cisti primjer zlatne koke kakve bog tuninga voli i moze im doslovno prodat drek i tu mu svaka cast, to treba znat. 

 

Nevezano tko kod koga sto mapira, dobro covjek prica za gubitke.

 

Gubitak nastaje nakon prolaska snage od motora na kotace. Faktor kojim se mnozi snaga motora da bi se "doslo" na snagu na kotacima je < 1. U ovom slucaju kada se ide obrnuto s faktorom 1.3 to je ekvivalent mnozenju snage motora s 1/1.3 = 0.769 tj. gubitak 23%.

Ekvivalentno je mnozit s 1.3 i dijelit s 0.769. 

Ali efikasnost pogona se definira kao izlazna snaga (na kotacima)/ulazna. Tj. whp/engine hp. Dakle 0.769 (1/1.3) u ovom slucaju, iliti efikasnost 76.9% iliti gubitak 23.1%.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
pa di si. jebote falio si sa nekom pametnom ko i uvijek. 
 
malo si procitaj temu i progledaj. nemoj samo govance cekat da mu ispadne iz guzice  
Pajdo, odsad niđe bez mene.. Ti Lolek, ja Bolek..

Ovo mi više liči na monolog nego na raspravu..

Ili bolje reci na utakmicu u Afganistanu, njih 11 protiv publike..
Usput onak, mislim da Muhe lete na govanca, ne ja..

Čitao sam 2god ovaj forum, a prije toga 5 godina prek frendovog acc..

Iste stvari se vrte.. nema smisla..

Al dobro, svoj cilj sam postigao pomoću foruma tak da...

Poslano sa mog SM-N975F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dgleich said:

 

Nevezano tko kod koga sto mapira, dobro covjek prica za gubitke.

 

Gubitak nastaje nakon prolaska snage od motora na kotace. Faktor kojim se mnozi snaga motora da bi se "doslo" na snagu na kotacima je < 1. U ovom slucaju kada se ide obrnuto s faktorom 1.3 to je ekvivalent mnozenju snage motora s 1/1.3 = 0.769 tj. gubitak 23%.

Ekvivalentno je mnozit s 1.3 i dijelit s 0.769. 

Ali efikasnost pogona se definira kao izlazna snaga (na kotacima)/ulazna. Tj. whp/engine hp. Dakle 0.769 (1/1.3) u ovom slucaju, iliti efikasnost 76.9% iliti gubitak 23.1%.

 

 

upravo tako ?

Link to comment
Share on other sites

 
Nevezano tko kod koga sto mapira, dobro covjek prica za gubitke.
 
Gubitak nastaje nakon prolaska snage od motora na kotace. Faktor kojim se mnozi snaga motora da bi se "doslo" na snagu na kotacima je Ekvivalentno je mnozit s 1.3 i dijelit s 0.769. 
Ali efikasnost pogona se definira kao izlazna snaga (na kotacima)/ulazna. Tj. whp/engine hp. Dakle 0.769 (1/1.3) u ovom slucaju, iliti efikasnost 76.9% iliti gubitak 23.1%.
 
 



Zasto se uopce trudis?
Link to comment
Share on other sites

e bas i nije tako. ja sam godinu dana prije nego sam započeo svoj projekat s imprezom proucavao sve i razradio. sta kako i gdje. Hic-u sam platio posao pošteno. a Šta se tiče djelova. dao mi je cca 15% niže cijene nego bi me ispalo da sam sam djelove kupovao. dolazio sam mu nenajavljeno u kontrole. slikao mi je i posao i djelove. bio sam tamo i tjedan dana skupa s njima radio na autu. kužim se u mehaniku i nije mi mogo prodat muda pod bubrege. Dogovorili smo se i kljuc u ruke. Pa sve kaj nije pasalo sam je kupio ili preradio. Svaka čast i njemu i dečkima koji rade kod njega. sve pohvale i svakome preporučujem da radi auto kod njih. Dobio sam garanciju koju kod nikog drugog neces dobit ako se auto vozi po stazi. tako da nemoj biti ljubomoran i raspravljam o temi a ne 10. stvari

Nemoj se opce trudit svadat snjima jer nitko od njih nije radio nista kod Hica ali svi zajedno se deru na sva zvona da lose radi, dok ljudi koji su radili nesto kod njega imaju samo pohvale.

Meni je isto tako izasao ususret sa svime i napravio sve kako sam htio te se na brojkama i osjecaju sve vidjelo, dok kod muhe u 6 mjeseci 3 razlicite konjaze sam imao na mjerenju a na autu nista radeno od prvog mjerenja.

I znam da ovaj post nece proc ne kaznjeno ali Muhi se 12 puta objasnila razlika izmedu Torque and derived torque no uzalud.

I ne kurim frku samo kazem moje iskustvo sa oba tunera
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hawkeye said:


Nemoj se opce trudit svadat snjima jer nitko od njih nije radio nista kod Hica ali svi zajedno se deru na sva zvona da lose radi, dok ljudi koji su radili nesto kod njega imaju samo pohvale.

Meni je isto tako izasao ususret sa svime i napravio sve kako sam htio te se na brojkama i osjecaju sve vidjelo, dok kod muhe u 6 mjeseci 3 razlicite konjaze sam imao na mjerenju a na autu nista radeno od prvog mjerenja.

I znam da ovaj post nece proc ne kaznjeno ali Muhi se 12 puta objasnila razlika izmedu Torque and derived torque no uzalud.

I ne kurim frku samo kazem moje iskustvo sa oba tunera

 

Ok, daj iz toga grafa amg iscitaj moment koji ima auto. Vec vise puta pitao, zasto nitko ne moze iscitati moment motora iz grafa?

Link to comment
Share on other sites

On 23. 09. 2020. at 14:17, MeaCulpa said:


Jel ti u knjizici pise 230 ili 305?

 

Znači pošto piše 305ks onda se gubitci DODAJU na ovih 230ks? Zanimljivo meni kao nekom tko o ovom ne zna puno, ali se gubitci dodaju na whp a ne oduzimaju od hp da bi dobili whp... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Hawkeye said:


deru na sva zvona da lose radi



I znam da ovaj post nece proc ne kaznjeno ali Muhi se 12 puta objasnila razlika izmedu Torque and derived torque no uzalud.

 

 

Za druge ne znam, ali ja ne tvrdim da hic lose radi (dapace, svidja mi se koncept garancije i kljuca u ruke). O snazi i spaljenim motorima necu, dogodi se svakome, valjda su i on i fire u toliko godina i auta neki k naucili oko mapiranja...

 

ovo drugo je problem sta ne kuzite da njegovi valjci mogu samo ispravno izracunat moment na valjku, na kotacu je vec u nekom malom postotku krivo, a na radilici cista pretpostavka... osim ako me netko ne uvjeri u suprotno da osim load cella ima jos koji mjerni senzor i metodu...

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Deki said:

Hic, jedno pitanje, zašto auti koje ti radiš u pravilu budu sporiji od drugih?

 

Nije da se sprdam, nego pitam ozbiljno. Recimo onaj 335d s brdo ks ( 350-400? )  izgubio od mk5 GTI stage 2+ na 402

 

 

 

 

2 razlicita auta nemozes uspoređivat nikad, pa ni onda.  

dok imas 2 ista auta mozes uspoređivat kolko je jedan imao na valjcima, koliko drugi i kako prolaze 1 protiv 2 na 1/4. sve ostalo su nagađanja. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deki said:

Hic, jedno pitanje, zašto auti koje ti radiš u pravilu budu sporiji od drugih?

 

Nije da se sprdam, nego pitam ozbiljno. Recimo onaj 335d s brdo ks ( 350-400? )  izgubio od mk5 GTI stage 2+ na 402

 

 

 

 

Pa zato sto mu racunica ne valja.

Onaj gore nissan sto je stavio video po njegovom ima 1450 ks sto je nemoguce sa 7675 turbom.

Isto tako onaj Audi nema 950 ks itd.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deki said:

Hic, jedno pitanje, zašto auti koje ti radiš u pravilu budu sporiji od drugih?

 

Nije da se sprdam, nego pitam ozbiljno. Recimo onaj 335d s brdo ks ( 350-400? )  izgubio od mk5 GTI stage 2+ na 402

 

 

 

 

Ja nikad nisam napravio 400ks 335d. Sorry....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Deki said:

Hic, jedno pitanje, zašto auti koje ti radiš u pravilu budu sporiji od drugih?

 

Nije da se sprdam, nego pitam ozbiljno. Recimo onaj 335d s brdo ks ( 350-400? )  izgubio od mk5 GTI stage 2+ na 402

 

 

 

 

Mk5 gti stage2 nemre maznut ni stock 335d

 

iz nule pricamo

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...