Jump to content

Dyno tuning rasprave


Recommended Posts

Malo se previse razbacujete sa terminima tocno mjerenje, a bez obzira na kojem dynou mjeris whp to mjerenje ne moze biti tocno, previse je tu parametara koje se nece ponoviti nikada.. Ti mozes napraviti procjenu mjerne nesigurnosti i izraziti je u +- postocima od referentne za koji nemas uvjeta u svojoj radioni da ju postavis.. Slazem se da postoje bolji i losiji instrumenti ali savrseni, to zaboravi. Ovaj moj post je cisti dokaz kako se moze teorizirati u nedogled, a cemu?

Edited by scary
Link to comment
Share on other sites

Malo se previse razbacujete sa terminima tocno mjerenje, a bez obzira na kojem dynou mjeris whp to mjerenje ne moze biti tocno, previse je tu parametara koje se nece ponoviti nikada.. Ti mozes napraviti procjenu mjerne nesigurnosti i izraziti je u +- postocima od referentne za koji nemas uvjeta u svojoj radioni da ju postavis.. Slazem se da postoje bolji i losiji instrumenti ali savrseni, to zaboravi. Ovaj moj post je cisti dokaz kako se moze teorizirati u nedogled, a cemu?

 

Ne može jer nema stalnost mjerenja realno zbog pregrijavanja auta itd. ...

Link to comment
Share on other sites

Ne ti ali auto se ugrije (pregrije) , guma se potroši i drugačije drži, puno je parametara... ne velim da puno fulava ali se to zbroji i tu su neki gubici...ništa to ne indicira da to moraju biti veliki gubici već čisto neki +/- od mjerenja do mjerenja.

Link to comment
Share on other sites

Ne može jer nema stalnost mjerenja realno zbog pregrijavanja auta itd. ...

 

jasno da on ne moze, ali proizvodjac koji prodaje dyno od 100k€ bi trebao, moj komentar se odnosio samo na uredjaj :)

Link to comment
Share on other sites

jasno da on ne moze, ali proizvodjac koji prodaje dyno od 100k€ bi trebao, moj komentar se odnosio samo na uredjaj :)

Nemre ni proizvodjac bas zbog tih stvari koje utjecu...on moze garantirati za svoje dijelove, dodatne uređaje da su ok i u nekoj toleranciji mjerne nesigurnosti tipa onaj uređaj koji mjeri temp., vlagu itd.

Link to comment
Share on other sites

Malo se previse razbacujete sa terminima tocno mjerenje, a bez obzira na kojem dynou mjeris whp to mjerenje ne moze biti tocno, previse je tu parametara koje se nece ponoviti nikada.. Ti mozes napraviti procjenu mjerne nesigurnosti i izraziti je u +- postocima od referentne za koji nemas uvjeta u svojoj radioni da ju postavis.. Slazem se da postoje bolji i losiji instrumenti ali savrseni, to zaboravi. Ovaj moj post je cisti dokaz kako se moze teorizirati u nedogled, a cemu?

 

Ajde idemo logicki.

 

Zar nije malo cudno da svi dyno-i u okolici 500km uvjek dobro izmjere snagu na motoru, tj. kako je proizvodac izmjerio na motornoj kocnici? Ali samo jedni sada to vise nemogu.

 

A drugo vidim da mnogi uopce neznaju sto dyno mjeri i gdje.

 

Znaci moment se mjeri preko load cell. Evo kako izgleda to:

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=39528

Load cell je ovo dole desno u slici u sta ide kabel, a drugi kraj je spojen na polugu.

Skica toga.

load_cell.jpg

 

Znaci ne mjeri se snaga na kotacima. Mjeri se snaga na osovi valjka nakon svih gubitaka valjka, auta i svega.

 

Ono sto je zanimljivo da ljudi gubitke pripisuju pogonu koji mozda ima 50kg(fwd), a dyno kao stroj koji ima preko 1.5 tone rotarajucih djelova uopce nema gubitke? Isto tako ventilator koji se vrti za hladenje retardera, od kud njemu enerigja? To su

sve gubitci.

 

I tome sluzi mjerenje usporavanja valjaka, da se izmjere gubitci. Ne da se procjene, izmjere. I onda se dobije tocno mjerenje.

 

 

btw2 i FSB ima motornu kocnicu. Tamo mapiramo formulu student. I probat cemo izmjeriti na mom dynu, pa da vidimo razliku.

Link to comment
Share on other sites

daj molim te prestani lupati samo se sramotis... i pisas po svemu sto si napravio do sada...

 

EDIT:

Samo da se razumijemo smatrao sam te pametnim sve do neki dan kada sam poceo citati ove nebuloze... :doh:

Link to comment
Share on other sites

daj molim te prestani lupati samo se sramotis... i pisas po svemu sto si napravio do sada...

 

EDIT:

Samo da se razumijemo smatrao sam te pametnim sve do neki dan kada sam poceo citati ove nebuloze... :doh:

 

A kaj ti drobis konstantno?

Ispada da si je...i strucnjak za dyno ili sta?

I onda si se bas ti nasao da solis pamet Muhi koji je gotovo svaki dan s nekim autom na valjcima.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, uskoro idem na engine dyno i cu tamo izmapirar trkacki auto koji je slozio majstor za ove motore. Kad motor stize nazad, stavit cemo motor sa autom na nas obicni chassis dyno koji obicno izmjeri prilicno slicne konje onim koji su deklarirani.

I stavim brojke tu na forum. Necu nista dirat vise motora na nasom dynu, samo izmjerim i vozi.

 

Sad kakvi je utjecaj temperature na dyno mjerenje? Temperature koja ide u kalkukaciju DIN/SAE/ whatever izmjerenih konja:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nekuzim raspravu covjek ulozio u posao i kupio najmoderniju opremu i bok da je bar vise takvih a ne krpanje.

 

Svakako, samo nemozes reci da sve drugo ne valja zato sto si kupio nesto drugacije.

I ta mjerenja snage su zesca glupost za djecu iz vrtica.

Link to comment
Share on other sites

Istina je negdje u sredini i dobro je Scary napisao, nista nije 100% ispravno.

 

Kod Muhe stroj racuna neke odokativne gubitke pogona i svega i to je nije idealno ali je nekakva referenca

 

Kod Hica se ne obracunava nista sta je opet dobra referenca, ali isto je cinjenica da gubitci u pogonu nisu uvijek isti.. Ovisi o puno toga, o stanju pogona, spuru, tlaku u gumama itd. Otvoris / zatvoris malo spur na pogonskim osovinama ode par KS, ispustis tlak u gumama ode par KS.

 

Moje misljenje je da treba gledati i jednu i drugu brojku da bi shvatio na cemu si, pogotovo kada uporedjujes mjerenja sa vecim vremenskim razmakom.

 

Isto tako vjerujem da Muha onome ko bas to zeli bez problema izbaci brojku sa valjka bez "korekcije"...

Link to comment
Share on other sites

Argument napisi. Zna se tko se povlaci iz rasprave bez argumenta.

 

*ebote pisemo ti 300 puta to sto ti ne shvacas... to samo govori o tebi... kuzio bi jos da neki tutlek koji nije u tuning pise takve gluposti, ali netko tko je "tjuner" nije smijesno, nego je zalosno...

ali evo pokusat cu ponovno...

 

Kada se stol radi imaju sve dijelove i mogu izracunati gubitke... sto znaci tvoja prica da su gubitci u samom stolu je tocna, ali je vec uracunata... Jer je sve istestirano isprogramirano uracunato... I uvijek se ponavljaju isti gubitci... Unutar mjernog stroja i komponenata koji koriste izvor energije od stroja...

 

Zasto to ne mogu napraviti da izracunaju gubitke od valjka do motora... Zato jer se mjere milijune razlicith kombinacija, tako da uzimaju najblize postotke, procjenu da dodu to koliko toliko "tocnog" podatka... PROCJENJENE snage na motoru...

 

I opet se ponavljam

 

zanimljivo je kako tvoj mozak funkcionira Fire...

 

 

Znaci ovako od kompjutera dyna do radilice ima toliko komponenti, "gubitaka" na svakoj od njih... da bi se dobili rezultati...

Manje ih ima od kotaca do kompjutera dyna... i to je tebi veci problem, nego kada ih imas vise... od kompjutera dyna do radilice... I znaci u tom slucaju tebi nisu onda problem ovi prvi gubitci... samo su problem ako nema ovih drugih...

 

Dali je bolje mjeriti sa manje mogucih gubitaka ili sa vise mogucih gubitaka?

 

Nakon ovakve logicnosti i prosipanja bisera, ja se divim svakome ko ce ti dati auto u ruke...

 

 

 

A kaj ti drobis konstantno?

Ispada da si je...i strucnjak za dyno ili sta?

I onda si se bas ti nasao da solis pamet Muhi koji je gotovo svaki dan s nekim autom na valjcima.

 

Logika ti malo jaca... zato sto netko ima aute na valjcima govori sto?

Covjek pise gluposti... Da ih Hic pise ili bilo tko drugi ovakve gluposti... napisao bi mu isto...

 

To sto telci vjeruju u muhine teorije... To nije moj problem...

 

Rasprava je o mjerenju ne o tome tko je bolji tuner

 

Vjerojatno očekuje gratis remap za Subaru od Hica :lol:

 

Ne treba meni nikakva mapa... ovaj stock auto ide brze od svih muhinih konja... :lol:

 

 

Pa btj covijek se ne gasi , a jos je poceo i vrijedjati.

Prosvijetlio se u inozemstvu od kad je sjeo u Imprezu.

 

 

Otisao sam, ali barem me hrvatska gramatika i dalje sluzi... Za razliku od vas hrvatina...

Edited by dcrnic
Link to comment
Share on other sites

Jebote oko cega se vi natezete. Jedino sto je bitno u takvom alatu je ponovljivost, nista drugo. Jedino sa ponovljivoscu mozes vidjet napredak, ak u kojem broju i obliku ce biti ispisan, koga boli ona stvar.

Mislim da je puno zanimljivije sto sve drugo taj mainline moze radit i koliko kao alat moze olaksat i uljepsat posao. I to je ono zasto je meni impresivan, jer daje realtime pregled svih dogadanja, i dozvoljava simulaciju bilo kakvih uvjeta. Nekazem da drugi to mozda nemogu, ali evo ovi su aktualni, a drugi me iskreno nezanimaju da bi isao citati.

 

 

Edit. I sto se tih valjaka i gubitaka tice, sto nebi trebali svi gubici valjaka biti donekle konstantni? I sto nije to onda jedna od osnova algoritama koja prevodi signal koji dobije na valjcima, u te brojke koje ispisuje na ekranu? I kao takva baza ponovljivosti, i mjere koja se dobije na kotacima, odnosno sto auto stavi na cestu?

Edited by doggy
Link to comment
Share on other sites

Jebote oko cega se vi natezete. Jedino sto je bitno u takvom alatu je ponovljivost, nista drugo. Jedino sa ponovljivoscu mozes vidjet napredak, ak u kojem broju i obliku ce biti ispisan, koga boli ona stvar.

Mislim da je puno zanimljivije sto sve drugo taj mainline moze radit i koliko kao alat moze olaksat i uljepsat posao. I to je ono zasto je meni impresivan, jer daje realtime pregled svih dogadanja, i dozvoljava simulaciju bilo kakvih uvjeta. Nekazem da drugi to mozda nemogu, ali evo ovi su aktualni, a drugi me iskreno nezanimaju da bi isao citati.

 

 

Edit. I sto se tih valjaka i gubitaka tice, sto nebi trebali svi gubici valjaka biti donekle konstantni? I sto nije to onda jedna od osnova algoritama koja prevodi signal koji dobije na valjcima, u te brojke koje ispisuje na ekranu? I kao takva baza ponovljivosti, i mjere koja se dobije na kotacima, odnosno sto auto stavi na cestu?

Tako je, ponovljivost je bitna i na to se treba paziti...mala histereza rezultata...

 

Odraditi jedan run pa malo pustiti da se sve ohladi/zgrije(dobiju priblizno isti uvjeti) pa ponovo...

Link to comment
Share on other sites

Pazite sto pisete u ovom topicu, ako vam je do vrijedjawaya, presaltajte se u onaj vas famozni topic. :)

 

Ja mislim da bi bilo najbolje jedan veliki chat topic otvoriti, a onda svaki dan moderator koji je noć prije nešto jebao mora to razvrstavati po topicima koji bi bili read only.

Link to comment
Share on other sites

ja da sam na hicovom mjestu bi uzeo neki auto sa 20" gumama gore, pa izmjerio, pa onda na njega stavio najmanje moguce, neke 16" pa izmjerio opet, pa da se vidi koliki je utjecaj.

 

Pokazao sam to sa brzinama, pa nista...kao da nisam.

 

Vazno je da auti idu dobro, da su stranke zadovoljne, a kaj misle ovi tu....je vazno samo njima.

 

The end

Link to comment
Share on other sites

  • Pekx changed the title to Dyno mjerenje - snaga na "kotacima" vs prava
  • Pekx locked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...